Connect with us

Фудбал

Мурињо за Њукасл: Постои таа емоционална врска …

Жозе Мурињо е еден од многуте тренери поврзани со Њукасл, откако клубот беше купен од саудискиот принц „теЖок“ повеќе од 300 милијарди евра.

Се верува дека наскоро Њукасл ќе има врвен тренер и најдобри играчи бидејќи сега секако тимот од „Ст.Џејмс Парк“ може да ужива во парите што ќе ги има саудискиот принц.

Се очекуваше менаџерот на Њукасл, Стив Брус, да добие отказ пред денешниот натпревар против Њукасл, но се чини дека сопствениците покажаа малку душа, па таа промена ќе дојде подоцна.

Мурињо признава дека има емоционална врска со Њукасл, но дека во моментов е среќен со својата работа во Рома.

„Единствено што можам да кажам е дека работев многу, многу години со еден од најважните луѓе во историјата на Њукасл, сер Боби Робсон, така што секогаш бев малку емотивно поврзан со тој град и тој клуб и неговите навивачи, но ништо повеќе од тоа“, рече Мурињо.

„Среќен сум што сега сум тренер на Рома и 100 проценти сум вклучен во тој проект“, додаде Португалецот.

Постојат голем број тренери кои се уште се поврзуваат со Newукасл и секако тие се претежно познати тренери кои имаат одлични резултати зад себе.

Реклама

Facebook

Реклама