Connect with us

Фудбал

„Никогаш нема да ги тренирам Барселона и Реал”

Барселона и Реал Мадрид за многумина се најголемите клубови во светот и скоро секој тренер би работел седејќи на клупата на овие великани, но секогаш има исклучок.

Исклучок е Германецот Бургос, поранешен долгогодишен асистент на Диего Симоне, кој освен двата шпански гиганти, никогаш нема намера да биде тренер на Бока јуниорс.

Бругос го напушти Атлетико ова лето и сака да започне независна тренерска работа, сепак тој сè уште чека нов ангажман.

„Прво ќе работам во Шпанија, а потоа еден ден, ако ми се укаже можност во Ривер Плата. Но, никогаш нема да ги тренирам Реал, Барселона и Бока поради чувството на припадност, ако го сторам тоа, тогаш би го прекршил зборот“, рече Бургос.

loading...

Бургос сè уште не знае кој клуб да го преземе, но како што вели тој е подготвен да ризикува.

„Имав интересни разговори со неколку одлични тимови. Се подготвувам заедно со мојот стручен штаб и сакам да се ’коцкам’“, рече Бургос.

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com