Connect with us

Фудбал

Познат главниот судија во финалето на Лига Европа

Севиља и Интер ќе играат во финалето на Лига Европа, кое е закажано за во петок, со почеток од 9 часот.

Севилја напредуваше до финалето со победа од 2:1 над Манчестер Јунајтед, додека Интер синоќа го совлада Шахтјор со 5: 0.

Финалето ќе се игра на стадионот во Келн, односно стадионот „Рајн Енерги“, а ќе го суди Холанѓанецот Дани Макели.

37-годишниот судија е на списокот на елитни судии на УЕФА уште од 2011 година, а во 2012 година тој го судеше финалето на Европското првенство до 19 години, а на СП 2018 година беше во просторијата ВАР и го надгледуваше финалето.

loading...

Оваа сезона тој исто така упати шест натпревари во Лигата на шампионите и еден натпревар во Европската лига.

Интересно е што тој веќе еднаш судеше на Интер оваа сезона, на натпреварот во Лигата на шампионите во Милано кога играа против Борусија Дортмунд, а тој натпревар заврши со резултат 3:2. Покрај тоа, тој го судеше и реванш мечот од осмина-финалето на „Енфилд“ меѓу Ливерпул и Атлетико Мадрид, како и неодамнешниот натпревар од четврт-финалето од Лигата на шампионите меѓу Манчестер Сити и Лион.

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com