Реал Мадрид направи познат пресврт од 0:2 и го совлада Милан (ВИДЕО)

Реал Мадрид и Милан го отворија претсезонскиот тренинг со спектакуларен пријателски натпревар во САД. Двата европски гиганти се пресметаа на стадионот Роуз Боул во Пасадена, Калифорнија. Мадрид заостануваше со 0-2 на паузата по головите на Фикајо Томори и Лука Ромеро, но во второто полувреме постигна познат пресврт за да си го честита крајниот успех. Федерико Валверде двапати погоди, а Винисиус Јуниор го постигна победничкиот гол.

Тренерот на Реал Мадрид, Карло Анчелоти избра да не експериментира со својот стартен состав и се потпира на голем дел од главните играчи на располагање.

Во исто време, Стефано Пиоли избра поизбалансиран стартен состав – мешавина од стартери и резервни играчи.

По рамноправниот старт, без некоја особена опасност за двата гола, Милан постепено воспостави контрола врз случувањата на теренот. Во вториот дел од првото полувреме Росонерите обезбедија удобно водство од 2:0. Томори и Ромеро постигнаа голови во 26. и 42. минута.

На полувремето и двајцата тренери целосно ги променија составите. Ова целосно го сврте текот на настаните и Реал Мадрид стана господар на теренот.

За само неколку минути, паритетот беше вратен. Валверде погоди во 56. минута, а потоа беше прецизен во 59. минута за 2:2.

Во 84. минута Реал Мадрид стигна дури и до крајниот успех. Лука Модриќ даде прекрасна асистенција. Хрватскиот интернационалец и освојувач на „Златната топка“ во шеснаесетникот го пронајде Вини Жуниор, кој од чиста позиција ја погоди целта за конечни 3:2 во корист на Шпанците против Милан.

Следната контрола на Реал Мадрид е против Манчестер Јунајтед во четврток. Милан во петок има спаринг натпревар со Јувентус.