Connect with us

Фудбал

Реал Мадрид подготви примамлива понуда до Ливерпул за Салах

Мохамед Салах вчера повторно ја воодушеви фудбалската јавност со својот настап во дресот на Ливерпул.

„Црвените“ го победија Ватфорд со 4:0 на гости, а Египќанецот постигна фантастичен гол во почетокот на второто полувреме.

Салах во последно време игра во навистина одлична форма бидејќи успеа да постигне барем еден гол на претходните осум натпревари, што е навистина показател за тоа каков мајстор е.

Англиските медиуми утрово објавија дека Салах може да го напушти Ливерпул на крајот од сезоната и да се одлучи за нов предизвик во кариерата.

Наводно, интерес за Салах покажал Реал Мадрид кој сака да направи нови Галактикоси следното лето предводени од Килијан Мбапе.

На мета на Флорентино Перез е и Салах, за ​​кого веќе подготвија понуда. Според „Мирор“, Реал е подготвен да понуди размена за Салах, во која ќе биде и Еден Азар.

Азар пристигна во Реал од Челзи пред две години како големо засилување, но не се прослави по своите игри, а главно беше надвор од теренот поради повреда.

Салах има договор до летото 2023 година, а во Реал се подготвени да го пуштат Азар во спротивна насока што секако е примамлива понуда за „црвените“. Но, главната цел на Ливерпул во моментов е да започне преговори со Салах за нов договор.

Но, како што стојат работите, сигурно е дека не чека многу возбуда следното лето кога е во прашање преодниот рок.

Реклама

Facebook

Реклама