Шпанија е првиот четвртфиналист на Светското првенство за жени по погромот над Швајцарија

Шпанија ја уништи Швајцарија со 5-1 во првото осминафинале на Светското првенство за жени што се игра во Окленд. Така „Ла фурија“ на најдобар начин се издигна по тешкиот пораз од Јапонија со 0:4 во групната фаза. Ајтана Бонмати (5′, 36′), Алба Редондо (17′), Лаја Кодина (45′), Џенифер Хермосо (70′) погодија за Шпанката, а голот за Швајцарката дојде по автоголот на Лаја Кодина ( 11′). Швајцарците немаа примено гол во досегашниот тек од првенството, но денеска мораа 5 пати да ја вадат топката од својата мрежа.

Натпреварот започна добро за Шпанија , откако Алба Редондо прекина центаршут од левата страна, швајцарскиот голман Гаел Талман успеа да расчисти, но Аитана Бонмати го отвори резултатот со одмерен удар со левата нога. Сепак, радоста на Шпанките траеше само шест минути. Лаја Кодина силно ја врати топката од центарот на својата голманка Каталина Кол и си постигна љубопитен автогол – 1:1.

Во 17. минута, пак, Шпанија повторно поведе. Уште еден центаршут од левата страна го најде Алба Редондо, кој со глава го погоди Талман за 2:1. Во 36. минута одлично разиграната Ајтана Бонмати зголеми на 3:1, откако повторно ѝ падна додавање од левата страна, таа направи одлична финта, со која ја остави целата швајцарска одбрана без одговор, а третата ја најде мрежата. време со технички удар. На крајот на полувремето рутината стана комплетна, бидејќи по центаршут од корнер и мешање, Лаја Кодина беше најпаметна и ја испрати топката во голот на Швајцарија за 4:1, со што се одмазди на својот смешен автогол во натпревар.