Connect with us

Фудбал

Спектакуларен натпревар на „Енфилд“: Лидс постигна три гола, но загуби од шампионот

Ливерпул го победи Лидс Јунајтед со резултат од 4:3 во првото коло од англиската Премиер лига.

Првиот натпревар на Лидс по 16 години надвор од Премиершип привлече големо внимание. Веднаш отидоа во напад на актуелниот шампион и пружија феноменална игра, но останаа без бодови. Херој е Мохамед Салах кој постигна хет-трик.

Натпреварот не започна добро за славниот Марсел Биелс и неговиот тим. Кох промаши пенал во четвртата минута, а Мохамед Салах погоди од пенал за 1-0.

Лидс веднаш возврати. Џек Харисон погоди за 1: 1 во 12, минута, но радоста на гостите не траеше долго бидејќи осум минути подоцна Ван Дијк погоди за 2:1.

loading...

Гостите од Еланд Роуд одиграа феноменално, а во 30. минута повторно дојдоа до израмнување. Бамфорд ја користи лошата реакција на Ван Дијк и погоди за 2:2.

Сепак, само три минути подоцна Мо Салах погоди повторно за предност од 3:2, што беше резултат по првите 45 минути.

Во продолжение на натпреварот истоа така имаше многу возбуда. Ливерпул се обиде да го реши мечот, но Лидс беше многу опасен. Тоа го покажаа во 66. минута кога Клич погоди за 3:3.

На крајот, шампионот сепак успеа да победи. Салах ги постави конечните 4:3 од пенал во 89. минута.

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com