Connect with us

Други спортови

Спонзорот го издаде трансферот на Хамилтон во Ферари веќе во средата

Еден од новите спонзори на „Ферари“ – Перони Настро Азуро 0,0%, го издаде трансферот на векот во Формула 1 веќе во средата, но никој не го забележа. Веднаш по потпишувањето на договорот со „скудеријата“, производителот на пиво на својата веб-страница ги објави ставките што може да се добијат во неговата игра.

Таму има мала црвена количка која го има бројот 44. Седумкратниот шампион Луис Хамилтон вози токму со оваа бројка.

Неколку часа подоцна се појави веста дека од 2025 година Англичанецот се сели во Маранело со долгорочен договор, како што се наведува во соопштението на Ферари. Одделно, тој објави огромно писмо во кое ја објаснува својата љубов кон „Мерцедес“ за 11-те години во овој тим.

Хамилтон отсекогаш имал мека точка за италијанската марка. Иако вози за други тимови, тој поседува два уникатни болиди на Ферари. Точно, еден беше уништен во несреќа. Но, му остана уникатниот модел на LaFerrari, од кој се произведени само 499 автомобили и чија цена започнува од 1 милион евра.

Во 2007 година, таткото на Луис, Ентони, кој тогаш беше менаџер на неговиот син, во едно интервју изјави дека еден ден ќе вози за Ферари. Всушност, пред повторно да го потпишат договорот на возачот со „Мерцедес“, Италијанците го бараа за да го привлечат. Но, досега ги одбиваше.

Разбирливо е дека возачот го изненадил својот шеф Тото Волф за време на нивниот традиционален претсезонски појадок што го одржуваат секоја година. Двајцата биле во кујната на домот на шефот на Мерцедес во Оксфорд кога Луис му соопштил дека ја активирал клаузулата за раскин на договорот и дека од 2025 година се сели во Ферари. Волф беше запрепастен.

Луис оваа сезона влезе во првата година од новиот 2-годишен договор со Мерцедес, за да добие 100 милиони фунти под него – 50 по сезона, но и со споменатата клаузула за раскин. Реално, за да се пресели ќе земе дури 10 милиони фунти кратење на платата.

Самиот Тото Волф ја задржа присебноста и го коментираше ударот за својот тим. „Не сум лут на него. Знаев дека ќе дојде овој ден. Бев подготвен за него“, прокоментира тој.

Сега големата интрига е како ќе се одвива оваа сезона. „Ферари“ останува со Карлос Саинц, кој знае дека сега мора да бара нов тим. Во исто време Хамилтон ќе вози во Мерцедес.

Трансферот значи и прилично брз развој на останатите промени во Формула 1 по завршувањето на оваа сезона.

За замена на Хамилтон веќе се сметаат Саинц, Фернандо Алонсо, па дури и Серхио Перез, кој не беше задоволен од својот статус во Ред Бул.

Првиот пилот на тимот беше Џорџ Расел, кој исто така ќе има глас при изборот на својот тимски колега.

Силен кандидат е и Даниел Рикиардо, кој веќе оваа сезона беше ангажиран како замена на Перез, но тоа не му успеа. Поранешниот возач на Ред Бул, Александар Албан, кој се прероди во Вилијамс, исто така е многу силен, а двата тима се блиску. А најсензационална опција е 17-годишниот Андреа Кими Антонели, кој годинава ќе вози во Формула 2.

Новиот шеф на „Ферари“ Фредерик Васер е во срцето на трансферот. Тој има долгогодишна врска со Хамилтон и е човекот кој му дал многу во текот на кариерата. Токму со неговиот тим АРТ стана шампион во Формула 3 и ГП2 (денес Формула 2), пред да го направи своето сензационално деби со тимот на Мекларен и да се пресели во Мерцедес. Да стане еден од најголемите Ф1 возачи на сите времиња.