Connect with us

Тајмаут

Светскиот рекордер загина во несреќа

Кенискиот тркач Келвин Киптум, светски рекордер во маратони, загина во сообраќајна несреќа во својата татковина, објави новинската агенција АФП.

Киптум (24) патувал со својот тренер Жервејс Хакизимана и инцидентот се случил во 23 часот по локално време во неделата вечерта.

„Поразително, одвратно. Кенија изгуби посебен скапоцен камен. Немам зборови“, напиша на социјалните мрежи кенискиот министер за спорт Абабу Намвамба.

Киптум го собори светскиот рекорд во маратон во октомври 2023 година кога триумфираше во Чикаго. Тој го помина класичното растојание од 42.195 километри за 2:00.35 часа, подобрувајќи го претходниот резултат на неговиот сонародник Елиуд Кипчоге за повеќе од 30 секунди.

„Шокирани сме и длабоко тажни што дознавме за катастрофалната загуба на Келвин Киптум и неговиот тренер Џервејс Хакизимана“, рече претседателот на Светската атлетика Себастијан Коу во изјава објавена на X. „Во име на целата светска атлетика, го испраќаме нашето најдлабоко сочувство на нивните семејства, пријатели, соиграчи и кениската нација.

Дури претходно оваа недела во Чикаго, местото каде што Келвин го постави својот извонреден светски рекорд во маратон, успеав официјално да го ратификувам неговото историско време. Неверојатен спортист кој остави неверојатно наследство, многу ќе ни недостига“, заклучи Коу.

„Изгуби контрола, излетал од патот, влегол во канал оддалечен 60 метри и удрил во големо дрво“, рече Мулинге.

Киптум беше првиот што го истрча маратонот во Чикаго за помалку од 121 минута. Тој го постави рекордот со време од 2:00.35 во октомври 2023 година. Тој исто така победи на Лондонскиот маратон во април 2023 година.

Ѕвезда во подем во трчањето на долги патеки, многумина го сметаа за наследник на сонародникот Елиуд Кипчоге, кој го држеше претходниот рекорд од 2:01:09 на Берлинскиот маратон во 2022 година.