Тотенхем извојува слатка победа против Лутон

Тотенхем поведе привремено во Премиер лигата по тесниот успех од 1-0 против Лутон со голот на Мики Ван де Вен, и покрај тоа што Спарс го одиграа целото второ полувреме со играч помалку. Со победата, Тотенхем сега има 20 бода, додека Хетерс се 17-ти со само 4.

Првата опасност на натпреварот дојде во 8. минута кога шутираше Педро Поро, но неговиот удар помина покрај стативата од десната страна од голот на Шакпарс. 22 минути подоцна, Дејан Кулушвески упати удар од работ на шеснаесетникот во долниот лев агол на Томаш Камински, кој покажа добар рефлекс.

Во 40. минута Илија Адебајо ја испрати топката во мрежата, но голот беше поништен поради прекршок при нападот. Во четвртата минута од додаденото време Ив Бисума доби втор жолт картон и соодветно црвен.

Резултатот во 52. минута го отвори Ван де Вен, кој го прекина центаршутот на Џејмс Медисон. Пет минути подоцна, Алфи Даути можеше да израмни, но неговиот удар помина покрај стативата од десната страна. Во 60. минута Карлтон Морис шутираше, но интервенираше Гиљермо Викарио.

Две минути подоцна Педро Поро можеше да постигне и втор гол, но неговиот удар помина покрај голот на Камински. По репрезентативната пауза, Тотенхем е домаќин на Фулам, додека Лутон гостува кај Нотингем Форест.