Триумф на Аргентина над Ирак во оспорена олимписка битка: Фернандез ја запечати победата со трет гол

Аргентинската олимписка фудбалска репрезентација ја запиши својата прва победа на тековните Олимписки игри, откако во напнат меч го совладаа Ирак со 3-1. Натпреварот се одржа на стадионот „Олимпик Парк“ во Париз и понуди возбудлив фудбал и многу акција.

Аргентинците, кои во првиот круг неочекувано изгубија од Мароко, овојпат покажаа подобра игра и одлучност. Првиот гол го постигнаа веќе во 13-тата минута преку Тиаго Алмада, кој успешно искористи асистенција од Алварез. Тоа им даде предност која ја одржаа сè до завршницата на првиот дел, кога Ирак израмни со голот на Хусеин во четвртата минута од додаденото време.

Во вториот дел, Аргентина интензивно притискаше, што резултираше со уште два гола. Лучијано Гонду, кој влезе од клупата, го врати водството на Аргентина со прецизен удар во 62-рата минута. Конечните 3-1 ги постави Езекиел Фернандез, кој погоди во финишот на натпреварот, обезбедувајќи им важни три бода на својот тим.

Овој резултат значително ја усложни состојбата во групата Б, со Аргентина и Ирак сега имајќи по ист број на бодови, додека Мароко има можност да го осигура своето место во четвртфиналето со победа во својот следен натпревар. Украина останува на дното на табелата со нула поени, подготвувајќи се за тешката борба која ја очекува за да остане во трка за пласман понатаму.