Црна недела за Челзи!

Челзи го претрпе првиот сериозен удар откако сопственик на клубот повеќе не е Роман Абрамович.

Тод Боли го презеде клубот летото и се погрижи да пристигнат неколку звучни засилувања, но денеска пристигна тежок и болен пораз.

Гостувањето на Челзи на Еланд Роуд ќе биде запаметено како Црна недела со оглед на убедливиот пораз и многу несреќни околности.

Лидс Јунајтед поведе во 33. минута. Менди направи игра пред голот што Аронсон го блокираше и шутираше за водство. Погледнете ја несекојдневната грешка на еден од најдобрите светски голмани овде.

Славјето на трибините не стивнува премногу, а новата топка заврши во мрежата на гостите од Лондон. Родриго погоди во 37. минута.

Томас Тухел се обидуваше да ги сврти работите со промените. Сепак, наместо да го намалат резултатот, сините примија уште еден гол.

Се играше во 69. минута кога Харисон некако успеа да ја турне мрежата во голот. Беше 3:0 кога беше решено прашањето на победникот.

Страшен ден за Челзи заврши во 84. минута. Кулибали доби втор жолт картон и воедно беше исклучен, па нема да може да игра во следната рунда.

Во вториот натпревар Брајтон продолжи да импресионира на стартот од сезоната со уште една победа на гостински терен, овојпат над Вест Хем.

Галебите имаа одличен старт минатата сезона, а истото го повторуваат и оваа сезона. Во Лондон беше 0:2. Го погодија Мек Алистер во првото полувреме, а Тросард во вториот дел.