Connect with us

Фудбал

ВИДЕО: Детето што го посрамоти Џрард сега е возрасно момче – Ретко кој го препознава, но ги има истите навики

Стивен Џерард, заедно со уште неколку играчи, секако е во групата на најголемите легенди кои играа во Премиер лигата.

Џерард сега е тренер на Глазгов Ренџерс, а љубителите на фудбалот го паметат како еден од најдобрите играчи за врска од својата генерација и капитен на Ливерпул.

Тој имаше подеми и падови во кариерата. Неисполнета желба е освојување на англиската титула, а го достигна својот врв кога ја освои Лигата на шампионите со „црвените“ во славното финале во Истанбул против Милан.

Еден од настаните за кои се зборува и денес се случи во февруари 2006 година, во соблекувалната на Стемфорд Бриџ пред натпреварот против Челзи.

Горе -долу секој знае како едно момче му „продаде“ на Џерард едноставен трик. Тој побара да се поздрави, играчот од средниот ред ја подаде раката, а момчето го исмејуваше. Тоа беше навистина комична сцена.

Тогашното петгодишно момче сега е возрасно 20-годишно момче. Џејк Никлес неодамна ја помина пробата на шестлигаш Билерика.

„Татко ми ме убеди да го направам тоа. Беше инстинкт, се врти секоја година кога играат Челзи и Ливерпул. Сега сум сосема поинаков. Не се замарам премногу со тоа, но моите пријатели ме означуваат на социјалните мрежи“.

На проба го доведе Џејми О’Хара, кој го пофали Никлес, кој успеа да постигне два гола на пробата, еден од слободен удар.

„Го додадов во нашата група, им кажав на момците кој е. Сите се смееја. Тоа беше исконски момент во Премиер лигата. Тој е левучар, постигнува голови, мислевме дека е низок, бидејќи тој момент беше како вчера“.

Џерард се присети на тоа и кажа дека тоа било единствениот пат кога се смеел во тунелот пред натпреварот.

„Кога излезе неговата книга, мајка ми ми ја купи, а Џерард ја потпиша, можете да видите дека сето тоа беше спорт“, рече Никлес.

Никлес, исто така, се обиде да го измами својот сегашен тренер при потпишување на договорот. Дали успеа или се беше исценирано, проценете сами …

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама