ВИДЕО Хаос во Србија, навивачите го нападнаа голманот на натпреварот, тој заврши во болница

МЛАДИОТ голман на српскиот третолигаш Рада Лука Мартиновиќ заврши во белградскиот Ургентен центар откако беше нападнат од локални навивачи за време на првенствениот натпревар на гостувањето кај Земун. При резултат 2:0 за Земун, тие во 16. минута истрчаа на теренот и од мрежата на голот му го одземаа шалот на Мартиновиќ, кој го носи на секој натпревар за среќа уште од својата 10-та година. Инцидентот можете да го погледнете на видеото од 28. минута.

Мартиновиќ тргнал по нив за да го врати шалот, по што маскираните хулигани го удирале по главата со нозете и рацете под фантомките и непречено се вратиле на трибината. Мартиновиќ му сигнализирал на судијата да го прекине натпреварот, што се случило, по што играчите на Рад заминале во соблекувалната од која повеќе не се вратиле.

Навивачите на Земун тргнале кон навивачите на Рад, кои сакале да ги одбранат играчите на нивниот клуб, главно деца, и започнале конфликт со полицијата. Дошло до кратка тепачка, по што еден полицаец е повреден, а приведени се и неколку навивачи на Рад, кои по натпреварот дале изјава.

Мартиновиќ заврши во болница

„За жал на сите љубители на фудбалот, натпреварот беше прекинат на градското дерби меѓу Земун и нашата екипа. Во 17. минута откако сите безбедносни служби, навивачите на домашната екипа маскирани и облечени во фантомки, непречено влегоа на теренот да преземат шалот (амајлијата што ја носи на сите натпревари од својата 10-та година) која беше закачена на мрежата на голот.

Притоа, тие физички го нападнаа голманот на нашиот тим и го повредија со раце и нозе во пределот на главата, по што Мартиновиќ заврши во Ургентниот центар и не можеше да го продолжи натпреварот“, се вели во соопштението на Рада.