Сандру Арувијано (29) е голман на холандскиот четвртолигаш UOW. Тој до овој викенд беше апсолутно анонимен во светот на фудбалот, а потоа во 98. минута од мечот во кој неговиот клуб губеше со 2:1, излезе од сопствениот гол, излезе пред противникот и стана вирален хит на глобално ниво.

Имено, како што е вообичаено кај голманите при бркање резултат во последниот напад, Арувијано излезе пред противничкиот гол и чекаше центаршут кој од слободен удар од 30 метри го упати неговиот соиграч. Топката одлета во шеснаесетникот, одбраната лошо ја расчисти и Арувијано доби шанса да слави. Тој се издигна во воздух и со ножички ја закова топката во мрежата за 2:2.

“Ја видов топката како доаѓа кон мене. Нафрлаше мојот внук во дебито за клубот и затоа се е особено забавно. Секако, сите сонуваат да постигнат ваков гол”, изјави Арувијано по натпреварот на неговиот кариера.

Голот можете да го погледнете со клик тука.