Connect with us

Тајмаут

ВИДЕО Погледнете ја бруталната пресметка меѓу навивачите на мечот Ерменија – Хрватска

Натпреварот меѓу Ерменија и Хрватска не помина без инциденти. За време на натпреварот  известувавме за летање на дрон со знаме , а потоа се појави и видео од тепачка на трибините на стадионот Вазген Саргсјан .

На видеото се гледа брутален конфликт меѓу неколку десетици луѓе, но не е јасно дали се работи за хрватски навивачи.

На социјалните мрежи некои тврдат дека се работи за дваесетина хрватски навивачи кои влегле во конфликт со локалните навивачи и на крајот биле исфрлени од трибината.

Да потсетиме,  Хрватскиот фудбалски сојуз беше казнет и не смее да продава билети за нашите навивачи за овој натпревар, односно забрането е доаѓањето на хрватските навивачи.

И покрај тоа, околу 200 хрватски навивачи отпатуваа за Ереван. Дел од нив ги сретнавме во градот во текот на денот, сите имаа срдечен разговор и за Дневник Нова ТВ ги изнесоа своите размислувања и прогнози за натпреварот Ватрени.

Сепак, сите имаа некакви хрватски црти на себе, па во случајов, ако беа Хрвати, не се работи за класични навивачи кои ја следат репрезентацијата со јасно означени црти.

Се надеваме дека ХНС нема да има нови проблеми со УЕФА доколку се покаже дека се работи за хрватски навивачи.

Facebook