Connect with us

Тајмаут

ВИДЕО: Страшна несреќа во Формула 1: Недостасува „Половина“ од болидот

Квалификациите за Формула 1 беа прекинати денеска, 16 септември, по тешката несреќа на Ленс Строл пред Големата награда на Сингапур.

Канадскиот возач изгуби контрола во последниот свиок и се заби во оградата. Неговото возило потоа се преврте и беше значително оштетено, но за среќа немаше никакви последици за Строл.

Недолго по падот на Строл, Ландо Норис го помина тој дел од патеката и успеа да го заобиколи.

Екипите веднаш го вееја црвеното знаме што укажува на прекин, а возачите и тимот се повлекоа во боксот.

Ова е видео од судир на трка.