Гневот на навивачите на Порто, но и на спортската јавност на таа земја го предизвика судискиот тим на второто коло од Лигата на шампионите, предводен од Ентони Тејлор. Порто загуби со 1:0 од Барселона на домашен терен, Феран Торес постигна гол во судиското надополнување на првото полувреме. Но, пред и по решавачкиот гол на гостите, домаќините тврдат дека ги оштетиле за два чисти и недосудени пенали.

Најпрво во 19. минута стоперот на Барса Јулес Кунде клекна во меѓуножјето на напаѓачот на Порто Мехди Тареми пред сопствениот гол кога се подготвуваше да шутира кон голот. Сепак, Англичаните не доделија ништо на огорченоста на Португалецот. Истите реакции беа и во 77. минута.

Кликни тука за да ја видиш првата ситуација.

Тогаш Жоао Кансело во шеснаесетникот на својот тим буквално ја однесе топката со рака пред Стивен Еустакио, играч на Порто во налет. Ниту тогаш судиите не реагираа, иако овој пат ВАР ја разгледа ситуацијата. Ова уште повеќе ги разбесни Португалците. На стадионот и на социјалните мрежи бесно велат: „Уефалона! Комбинацијата на зборовите „Уефа“ и „Барселона“ стана стандарден крик на сите обесправени на натпреварите против Барса, што укажува на поврзаноста на УЕФА, поточно нејзините судии, и Барселона.

Кликни тука за да ја видиш втората ситуација.