Connect with us

Фудбал

Ѕвездата на Баерн треба да отслужи затворска казна

Starвездата на Баерн Минхен и францускиот интернационалец Лукас Ернандез (25) ќе треба да се појави пред судот во Мадрид на 19 октомври за да го избере затворот во кој ќе ја издржува едногодишната казна за која беше осуден.

Според шпанскиот весник АС, судот во Мадрид му одредил затвор на 25-годишниот фудбалер поради кршење на мерката забрана за приближување.

Лукас и неговата сопруга Амелија имаа жестока расправија на улица во февруари 2017 година, и затоа судот и двајцата ги осуди на 31 дена општокорисна работа и ги осуди на шестмесечна мерка забрана.

Сепак, овој пар не ни помислил да се раздели. Само што се венчаа и отидоа на меден месец во Мајами.

Кога се вратил од меден месец, Лукас бил приведен на аеродромот во Мадрид и завршил кратко зад решетки додека Амелија не била уапсена.

Обвинителите потоа побараа затворска казна од една година за францускиот фудбалер. Судот го прифати тоа и одличниот фудбалер беше осуден.

Адвокатите се обидоа да ја претворат казната во општествено корисна работа. Нивната жалба не беше потврдена и казната остана во сила.

Францускиот фудбалер на тој начин ќе мора да се појави пред судот во Мадрид на 19 октомври и да го избере затворот во кој ќе ја издржува казната.

Веќе не е можно одложување, но можно е Судот да го разгледа барањето откако Лукас ќе се појави на издржување на казната и дека ќе биде слободен по неколку дена.

Пред да дојде во Баерн, Лукас Ернандез ја помина целата кариера во Атлетико Мадрид и е еден од најдобрите дефанзивци во светот во моментов.

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама