Поврзи се со нас

Фудбал

Азар го пропушта Ел Класико, но Зидан им откри на лекарите на што треба да обрнат посебно внимание

Белгискиот фудбалер Еден Азар пристигна во Реал Мадрид пред една година како големо засилување од Челзи, но потоа се отиде во надолна линија.

По доаѓањето во кралскиот клуб, се чини како Азар да бил проколнат затоа што има големи проблеми со повредите. Неодамна успеа да се врати на теренот, но по неколку натпревари се здоби со малку посериозна повреда, поради што се уште е надвор од терените.

Шпанските медиуми пред неколку дена објавија дека Азард може наскоро да се врати на теренот и дека треба да биде подготвен за натпреварот против Барселона, кој ќе се игра за десетина дена.

Сепак, Марка денес објави дека е мала веројатноста дека Белгиецот ќе биде подготвен за овој натпревар и дека ќе пропушти уште едно Ел Класико. Сепак, Зинедин Зидан изјави дека ова не е голем проблем и дека една работа му е многу поважна.

Имено, Зидан им порача на лекарите да не брзаат со заздравувањето на Азар и дека најважно е да се работи сега за да се одржи психички силен бидејќи е јасно колку е разочаран од сè што му се случило откако дојде во Реал Мадрид.

Advertisement

Facebook

Реклама