Поврзи се со нас

Фудбал

Да беше друг играч, тој ќе беше строго казнет, ​​но за Роналдо важат други правила

Кристијано Роналдо е во изолација во својот дом во Торино откако беше потврдено дека е позитивен на коронавирус.

-текстот продолжува по рекламата-

Роналдо беше тестиран пред натпреварот помеѓу Португалија и Шведска и беше потврдено дека е заразен. Португалецот вчера се врати во Торино каде ќе мине најмалку десет дена во изолација, а следната недела треба повторно да биде тестиран.

Сепак, во италијанската јавност се крена голема прашина по враќањето на Роналдо во Торино. Италијанскиот министер за спорт Винченцо Спадафора зборуваше и рече дека верува дека Роналдо го прекршил протоколот во врска со коронавирусот.

-текстот продолжува по рекламите-

Јувентус вчера потврди дека се вратил во Торино со приватен авион и дека имал дозвола за тоа. Сепак, Спадафора потврди дека нема дозволи, и дека Роналдо не смеел да патува бидејќи на тој начин загрозил многумина.

„Верувам дека тој го прекрши протоколот затоа што немаше никаква дозвола од здравствените институции да може да го напушти остатокот од тимот и особено да замине надвор од Италија“, рече Спадафора.

Прашањето сега е дали Роналдо ќе биде казнет за неговиот потег или на крајот ќе му прогледаат низ прсти. Тутоспорт пишува дека кој било друг играч сигурно би бил строго казнет, ​​особено ако се вратил заразен во Италија. Но, очигледно е дека некои други правила важат за одредени фудбалери.

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама
Реклама