Connect with us

Фудбал

Добри вести од Романија, Македонија на ЕП ќе може да игра пред публика

Published

on

Букурешт ќе може да дозволи присуство на гледачи на натпреварите од ЕП кои ќе се играат на тамошната Национална арена и тоа во однос 25% од вкупниот капацитет. Токму на овој стадион Македонија ќе дебитира на европските првенства и тоа против Австрија на 13-ти јуни. Тоа значи дека на стадионот ќе може да присуствуваат околу 13.000 навивачи. Ова е одлучено на состанокот на Интерминистерскиот комитет на ЕУРО 2020-та во Романија. Во Букурешт Македонија ќе игра уште еден меч и тоа против Украина на 17-ти јуни, а со Холандија ќе играме во Амстердам.

Останува да се види какви ќе бидат протоколите до тогаш, односно дали и на кој начин македонските граѓани ќе може да патуваат во овие земји каде Македонија ќе ги игра своите мечеви од историското ЕП.

 

Facebook