Експерт потврди: Барселона е тешко оштетена против Рајо Ваљекано

Иако направи одличен преоден рок, Барселона не ја започна најдобро сезоната.

На отворањето на шпанската Ла Лига, Каталонците одиграа само 0:0 со Рајо Ваљекано, а во судиското надополнување беше исклучен Серхио Бускетс кој нема да игра на гостувањето кај Реал Сосиедад во второто коло.

Кон крајот на првото полувреме на стадионот Камп Ноу видовме еден контроверзен детал. Роберт Левандовски беше соборен во шеснаесетникот на гостите, но на „блауграната“ не им беше досуден пенал.

Експертот на Canal + Sport, Едуардо Итуралде Гонзалес изјави дека судијата погрешил и требало да досуди пенал за домашниот тим.

Во борбата за што подобра позиција во шеснаесетникот при центаршутот од корнер, Левандовски беше фатен од дресот на Иси Палазон. Имаше пад, но судијата не најде прекршок и не досуди пенал.

Едуардо Итуралде Гонзалес, кој беше стручњак за Канал + Спорт, изјави дека одлуката е погрешна.

„Судијата треба да му пријде на играчот и да му каже: „Слушај, ова е пенал“.

Шпанскиот судија објасни и зошто мисли дека ситуацијата е толку јасна.

“Можете да го повлечете противникот за неговиот дрес, но не можете да го влечете две или три секунди и на тој начин да му оневозможите да се движи. А тоа се случи на крајот од првото полувреме со учество на Роберт Левандовски”. тој додаде.

Тоа не беше единствената ситуација по која Роберт Левандовски можеше да се запише во листата на стрелците. Полјакот на почетокот на натпреварот ја затресе мрежата на гостите, но голот беше поништен поради офсајд.