Германија со втора победа обезбеди пласман во осминафиналето на ЕВРО 2024

Германија го осигура своето место во следната фаза на ЕВРО 2024, постигнувајќи уште една победа како домаќин во групата А, со 2-0 против Унгарија. Иако не беа толку енергични како во нивниот прв меч против Шкотска, Германците со смиреност ја завршија задачата, оставајќи го противникот без поени.

Германските играчи беа стрпливи од стартот, чекајќи ги правите моменти за напад. И покрај неколку нецелосно искористени прилики пред голот на Унгарија, првиот гол дојде со прецизен удар од Мусиала, по недосудена интервенција врз Гундоган. Судијата Макиеле одлучи да не свири пенал, што овозможи продолжение на акцијата која заврши со гол.

Унгарија се обиде да одговори преку Собослаи, чија ефикасност овојпат изостана против искусниот Нојер. Со минимална предност на Германија, тимовите заминаа на пауза. Во второто полувреме, Германците продолжија во истиот ритам, искористувајќи уште една шанса преку Гундоган кој го зголеми водството после асистенцијата на Мителштат.

Иако последните минути нудеа отворена игра со можности на двете страни, ниту еден тим не успеа да искористи дополнителни шанси, оставајќи ги Германците да слават со 2-0, обезбедувајќи си прогрес во турнирот.