Connect with us

Фудбал

Игор Тудор назначен за тренер на клубот во Серија А

Поранешниот хрватски репрезентативец Игор Тудор го презеде тимот на Верона.

По три порази на почетокот на сезоната, Верона одлучи да го замени Еузебио Ди Франческо, а неколку часа подоцна потврди дека Тудор е избран за нов тренер.

Тудор ја имаше својата последна работа во Јувентус, каде што беше асистент на Андреј Пирло. Претходно ги водеше Хајдук, Удинезе, Галатасарај, ПАОК и Карабукспор. Тој потпиша договор со Верона до крајот на сезоната.

Верона ужасно ја отвори сезоната и, рака на срце, не е ни блиску до тимот што под водство на Иван Јуриќ знаеше како да изненади минатата сезона, но Тудор ќе се обиде да ги промени работите подоцна во сезоната.

Дебито ќе го има на клупата на Верона за време на викендот против Рома.

Facebook