Ракомет

Инфаркт завршница – Вардар не успеа да го добре трофејот

Ланското финале со ист победник, ЖРК Вардар кој минатата година освои сребро, денес не успеа да го освои трофејот од Лигата на шампионте.

Приказната на ЖРК Вардар заврши со не толку среќен крај. По 60. минути Вардар и Ѓер беа еднакви во резултатот

Вардарки со резултат од 27:26 загубија од Унгарките, иако скоро половина сала ги бодреше нашите ракометарки кои се бореа се до последната секунда од натпреварот.

Почетокот на натпреварот беше во корист на Ѓер, ракометарките на Вардар брзо се вратиа и го имаа водството, но на крај од првото полувреме двата тима заминаа со по 9 постигнати гола. А во второто полувреме Вардарки се обидоа да се одмаздат за ланското финале кое го освои Ѓер, но не успеаа.

Ова е првото освоено финале за ЖРК Вардар, имаат едно изгубено финале и три бронзи.