Интер го совлада Милан и се избори за големото финале, ривалот ќе го дознае утре

Фудбалерите на Интер го победија Милан со 3:0 во реваншот од полуфиналето на Купот на Италија.

Милан иако беше непоразен во претходните три меча сезонава во дуелите со Интер, вечерва беше поразен на Меаца.

И додека Интер ја користеше секоја прилика, Милан не искористи многу од нивните прилики, па доживеа тежок пораз, а едната од двете битки со градскиот ривал ја загуби – другата е за скудетото.

Интер поведе по само четири минути со евроголот на Лаутаро Мартинез, а Аргентинецот во 40. минута зголеми на 2:0 на асистенција на сонародникот Хоакин Коре. Тој гол дојде по неколку одлични можности за Милан и кога голот на Росонерите висеше во воздух.

Милан успеа да ја затресе мрежата на Хандановиќ во 66. минута, тоа го направи Бенасер со убав удар по гужвата која дојде по корнерот, но ВАР покажа дека Калулу му пречеше на Хандановиќ во офсајд, па голот беше поништен.

Таму на некој начин беа уништени сите надежи на Милан дека ќе може да се врати, а беа совладани од резервистот Госенс ​​на асистенција на Марсел Брозовиќ во 82. минута.

Интер во финалето ќе игра против победникот од натпреварот Јувентус – Фиорентина. Старата дама има 1:0 од првиот меч одигран во Фиренца, па ќе бара потврда за пласманот во финалето во Торино.

Милан, кој вечерва беше навистина разочаран, може само да се надева дека ќе успее да заврши на првото место во Серија А, кое го држи добар дел од сезоната, но според моменталната форма Интер изгледа многу повеќе спремен и подобар.