Магија на Мбапе, погоди и Меси: ПСЖ го понижи ривалот

Во натпреварот од 30. коло на француската Лига 1, ПСЖ го победи Лориен со 5:1.

ПСЖ беше голем фаворит против Лориен на „Паркот на принцовите“ и на крајот тоа го оправда, остварувајќи убедлива победа по која парижаните повторно имаат 12 бода предност и на осум кола пред крајот се блиску до нови титули.

Поведоа по само 12 минути игра, кога Нејмар ја искористи првата од двете асистенции вечерашниот исклучително разигран Мбапе.

Францускиот репрезентативец постигна одличен гол за 2:0 во 28. минута. Уште подобар натпревар подолу. Најпрвин Лориен намали на 2:1 во 56. минута преку Мофи, а потоа на сцената повторно стапна Мбапе.

Талентираниот напаѓач го постигна вториот гол во 67. минута, а шест минути подоцна магично мина се, асистираше до Меси кој го постигна вториот гол во Лига 1. До крајот вечерва уште еден гол на Нејмар и трета асистенција на Мбапе, кој постигна два гола.

Мбапе моментално е втор стрелец на првенството со 17 голови, а пред него е само Бен Једер од Монако кој постигна 18 гола.