Марка: Анчелоти згреши со Модриќ

Реал направи голема грешка во борбата за титулата. По големата победа на гости во Ел Класико, кралскиот клуб не успеа да ги материјализира тие три бода против издржливиот Рајо, кој го освои првиот бод на „Сантијаго Бернабеу“ по 11 последователни порази. Последниот бод во дворот на Реал го освои Рајо во март 2000 година играјќи 0:0, а потоа губеше 11 пати со гол разлика 42-10.

Реал во текот на натпреварот имаше 63 отсто посед на топката, а кон противничкиот гол упати 22 удари, од кои пет ја погодија целта. Од друга страна, Рајо упати само три шута, но ниту еден не го погоди голот на Кепа. Домашната екипа имаше 11 корнери, а противникот само еден. Сепак, тоа не помогна.

Капитенот на хрватската репрезентација Лука Модриќ за Реал играше до 69. минута, кога наместо него во игра влезе Родриго. Но, за новинарите на Марка, капитенот на Реал мораше да остане до крајот на натпреварот.

Белингем во последно време со причина блеска на Бернабеу, но тој со најубави детали речиси секогаш е вечната топ десетка. Лука Модриќ покажа дека повторно е играч вреден играч со својатга надворешна на половината на Рајо. Анчелоти го изваде од игра во 69. минута при резултат 0:0, но хрватскиот мајстор секако заслужи да игра до крајот“, се вели во текстот на „Marca“ во која се нагласува дека замената на Модриќ Родриго е во огромна криза и дека ова е загрижувачки за Реал.