Митровиќ во 90-та за победа на Фулам, ужасот на Лестер!

Српскиот напаѓач Александар Митровиќ му ја донесе првата победа на Фулам во новата сезона – постигна гол за 3:2 над Брентфорд во 90. минута во третото коло од Премиер лигата.

Митровиќ пропушти две одлични можности – на 2:1 и на 2:2 – но погоди кога требаше! Замената Мбабу нафрли од десната страна, а Митровиќ направи фантастичен скок и постигна гол со глава за големо славје.

За прв пат во историјата на Евертон беше блиску до старт со три последователни порази, сега „карамелите“ ремизираа со Нотингем Форест 1:1 по голот на Греј во 88. минута.

Евертон има еден, а Лестер останува на два бода откако загуби од Саутемптон дома со 2:1, додека Кристал Палас во многу интересен натпревар ја победи Астон Вила со 3:1. Лука Миливојевиќ играше од 83. минута.

Веќе во првата минута Фулам доаѓа во водство. Стенсфилд ја освојува топката на средината на теренот, Митровиќ ја уфрла во шеснаесетникот од левата страна, а по пречката и гужвата, Боби Рид ја става во голот .

Веќе во 20. минута домашните ја удвоија предноста – корнер од десната страна изведе Андреас Переира, а Жоао Палиња одлично ја фати топката со глава и постигна гол.

Домашните беа подобри, Брентфорд речиси воопшто не се закани, но Фулам во 44. минута недозволиво лошо го одбрани корнерот – Нергард остана сам на десетина метри од голот и прецизно го фати волејот.

На почетокот на вториот дел, голот на Тони беше поништен поради офсајд за неколку сантиметри, а во 66. минута Митровиќ пропушти голема шанса: неговиот удар го одбрани Раја.

Фулам скапо го плати тоа, бидејќи во 71. минута Иван Тони постигна гол, сега редовен. Од десната страна, Виза мина по земја, а Тони го пречека во шеснаесетникот и го додаде во мрежата.

Брентфорд ја контролираше играта, но малку се мачеше и Фулам, а Митровиќ имаше уште една одлична шанса во 84. минута. Сепак, неговиот удар со глава од пет метри го одбрани Раџа.

За среќа, се си дојде на свое место во 90. минута. Резервниот играч Мбабу нафрли од десната страна, а Александар Митровиќ направи фантастичен скок и постигна гол со глава за големо славје. Неговиот трет гол сезонава и прва победа на Фулам.

Кристал Палас – Астон Вила 3:1

По длабоката топка на Тајрон Мингс, Бејли одлично ја упати топката во празниот простор за Оли Воткинс , кој не погреши во ситуација еден на еден.

Само една минута подоцна, Палас израмни – Вилфред Заха беше фантастичен во контранападот , ги издржа дуелите и ја испрати топката дијагонално од левата страна со левата нога на земја во далечниот агол (1:1). Тоа е негов 11 гол во 2022 година.

Во 26. минута се чинеше дека домашните го комплетираа – прекин, гужва во шеснаесетникот, а Шулп успеа да ја контролира топката и од десетина метри од вториот контакт со топката биеше во десниот агол. Сепак, голот беше поништен поради офсајд.

Палас беше подобар, а Аја во 42. минута пропушти феноменална можност – неговиот удар од десетина метри го одбрани Мартинез.

На другата страна, Буендија имаше одлична шанса, но шутираше директно во Гуите.

На почетокот на вториот дел, Виља беше блиску до повторно водство, но Бејли немаше среќа, бидејќи неговиот брилијантен удар од десната страна се одби од гредата.

Отворениот меч во Лондон продолжи, а во 58. минута Дињ играше со рака во шеснаесетникот. Мартинез му одбрани пенал на Заха , но топката се одби од напаѓачот на Палас, кој рутински ја испраќа во мрежата за 2:1.

Во третото коло на Палас учествуваше и Заха, во 71. минута. Тој му ја оддалечи топката на Мичел, кој одлично нафрли, а во шеснаесетникот налета на Матета и ја заби во мрежата.

Лестер – Саутемптон 1:2

Првото полувреме не беше нималку значајно – Лисиците беа нешто подобри, но голманите главно мируваа.

Тоа се смени на стартот од вториот, а Лестер поведе со голот на Џејмс Медисон во 54. минута. Слободен удар од десната страна, Медисон шутираше покрај ѕидот, а Базуну не беше доволно добро поставен.

Радоста на Лестер не траеше долго, бидејќи „светците“ израмнија во 67. минута. По одлично изведен аут, Че Адамс шутираше , а Џејмс Џастин не успеа да ја расчисти топката, но таа се одби од него во голот (1:1).

Саутемптон продолжи со иницијативата, Лестер не личеше на тим со високи амбиции, а во 84. минута Вард-Проуз нафрли од десната страна, а Че Адамс со атрактивни ножички ја заби топката во мрежата.

Евертон – Нотингем Форест 1:1

„Карамелите“ почнаа многу поконкретно, се чинеше дека се блиску до водство, најмногу благодарение на Ентони Гордон. Сепак, гостите се созедоа, играта потоа малку замре, а до полувремето Форест се закани неколку пати, еднаш преку Мангала, кога одлично реагираше голманот Пикфорд.

Тимот на Роџерс едноставно не беше доволно добар, навивачите го губеа трпението, а дополнително збеснаа во 82. минута кога Форест поведе. По подолга акција следеше ударот на Јејтс, Пикфорд одбрани, но тука беше Бренан Џонсон кој од одбиената топка ја испрати топката во мрежата.

Сепак, шест минути подоцна Евертон сепак успеа да израмни. Неверојатно што дозволија гостите, голманот Пикфорд упати длабока топка, а Демирал Греј ја прими топката и го постигна израмнувачкиот гол.

Евертон можеше да направи пресврт, но Хендерсон истрча навреме и го спречи Гордон да постигне гол.