Поврзи се со нас

Фудбал

Младата ѕвезда Ансу Фати доживеа понижување, Барселона подготвува тужба

Младата ѕвезда на Барселона, Ансу Фати доживеа брутално понижување по мечот против Ференцварош.


Еден шпански новинар расистички го навреди талентираниот фудбалер. Во својот текст го спореди со црномурестите мигранти или уличните продавачи кои бегаат од полиција. Откако текстот беше објавен, Барселона одлучи да реагира. Најавија тужба против новинарот за расизам, а меѓу првите кои реагираа се јави Антоан Гризман.

-Ансу е посебно момче и заслужува почитување како и секое друго човечко битие. Не на расизмот и непочитувањето, порача Гризман.

 

loading...

Facebook