Момчето од милијарди евра го крена „Камп Ноу“ на нозе: Ја спаси Барса која имаше десетина промашувања

Фудбалерите на Барселона ја победија Севиља со 1-0 во дербито од 30. коло на шпанската Ла Лига.

Барселона го освои „Камп Ноу“ во многу тежок натпревар и ја продолжи серијата добри резултати.

Каталонците славеа минимално, благодарение на голманот на гостите, но и неуспесите на домашните фудбалери, кои можеа да слават многу поубедливо.

Имаше шанси пред голот на Андалузијците. Во првото полувреме најдобра шанса имаше Де Јонг, а во вториот дел, освен голот, најблиску до затресување на гостинската мрежа беше Пике, кога со глава ја испрати топката кон голот, но стативата ја спаси Севиља.

Избраниците на Чави со својата агресивност ги притиснаа гостите и лесно доаѓаа пред голот, па прашање на време беше кога ќе го постигнат толку посакуваниот гол.

Моментот на одлука се случи во 72. минута. Педри направи се одлично и биеше убаво во спротивниот агол со удар од некои 16 метри.

Златното момче на Европа, кое има клаузула од милијарда евра, владееше со Севиља и ја однесе Барселона на второто место со 57 бодови. Да беше Чави од самиот почеток, тешко дека Реал сега ќе ја имаше таа голема бодовна предност пред Барселона.

Барселона сега ќе се сврти кон мечот од четвртфиналето на Европската лига, а потоа следниот викенд ќе биде домаќин на Леванте.