Натпревар за инфаркт: Реал со „сто животи“ го нокаутира големиот Челзи во драматичен натпревар

Епскиот реванш четвртфиналето во Лигата на шампионите го одиграа Реал Мадрид и Чеслеа. Домаќинот губеше со 2:3 по продолженијата, но продолжи со вкупни 5:4.

„Кралевите“ предводени од Карим Бензема го добија првиот четвртфинален меч со 1:3 и се чинеше дека имаат рутинска работа на домашен терен.

Сепак, европски шампион не би бил залудно европски првак. Челзи го снајде практично невозможното, па со феноменална игра го надополни заостанувањето и го одведе мечот во продолженија.

Гостите одлично влегоа во натпреварот. По „случајната“ асистенција на Вернер, Маунт во 15. минута го совлада Куртоа со 0:1, што беше и резултат на првото полувреме.

На стартот на вториот дел сините ги поништија Лос Бланкос. По еден сомнителен корнер за гостите во 51. минута, Рудигер одлично скокна и погоди за 0:2.

По тој гол играта се отвори целосно бидејќи ниту еден од нив немаше што да загуби. Во таков однос на силите, Челзи се снајде подобро.

Гостите најпрвин постигнаа гол во 62. минута не не беше признат бидејќи стрелецот Алонсо играше со рака, а на другата страна му возврати на Бензема погодувајќи ја пречката.

Во 75. минута Челзи ги виде рајските порти. Иако беше предизвик во текот на целата сезона вечерва, инспирираниот Вернер го постигна третиот гол за сините кои тогаш беа во полуфиналето.

Гостите можеа да го постигнат четвртиот гол во 79. минута. Хаверц шутираше со глава, а Куртоа одбрани. Ќе испадне клучна одбрана која Реал ја остави жива.

Сепак, Реал е Реал. И никогаш не треба да се отпише. Во 80. минута момент на инспирација беше забележан за Модриќ, кој со феноменално додавање од надворешната страна на копачката го искористи Родриго, кој намали на 1:3.

До крајот на регуларниот дел беа забележани уште неколку опасни ситуации на двете страни. Резултатот не се менуваше, па отидовме во продолженија, иако Пулишиќ имаше одлична можност во последната минута.

Нова резултатска промена се виде во 95. минута. Винисиус успеа да се пробие по десната страна, мрежата ја затресе Бензема по удар со глава, што беше седми гол во последните три натпревари од Лигата на шампионите.

Челзи во преостанатото време бараше нов гол кој би значел пенали. Во 114 минути игра, Зијех имаше фантастична прилика да одговори, но неговиот удар помина безопасно во страничната мрежа од голот. Куртоа успеа да го одбрани својот резултат. Во 117. минута прилика пропушти Хаверц, кој беше непрецизен со глава. Голема шанса во последните моменти имаше и Жоргињо. Тој шутираше крај голот.

Сепак, без разлика на обидите и нападите на гостите, фудбалерите на Реал успеаја да издржат да не примат гол и без оглед на пласманот во полуфиналето.

Реал во полуфиналето ќе игра против подобриот од дуелот Атлетико Мадрид – Манчестер Сити, кој реваншот го игра в среда. Првиот натпревар граѓаните го добија со 1:0.