Connect with us

Фудбал

„Не очекувајте чуда, не барајте од Фати да го замени Меси“

Тренерот на Барселона, Роналд Куман, ја предупреди фудбалската јавност дека не смее да очекува Ансу Фати да ја пополни празнината создадена со заминувањето на Лионел Меси.

Младиот фудбалер го привлече вниманието кон себе во последните неколку натпревари. Сепак, на натпреварот против Динамо Киев, тој доби една ветувачка можност.

„Неговиот неуспех покажува дека мора да продолжи да работи, што е нормално. Мора да земете во предвид дека тој отсуствуваше подолго време поради повреда и дека му треба време. Покрај тоа, за неколку дена допрва треба да наполни 19 години“, изјави Куман.

„Не можете да очекувате дека тој ќе ги реши нашите проблеми или ќе ја пополни празнината создадена со заминувањето на Меси. Не очекувајте чуда, мора да одиме чекор по чекор. Фати мора да работи, а има само 19 години“.

Каталонскиот клуб во средата објави дека Фати потпишал нов шестгодишен договор, чија клаузула за откуп е една милијарда евра.

Да потсетиме, Барселона го победи Динамо со минимален резултат, а единствениот гол го постигна Пике.

Реклама

Facebook

Реклама