Нереален автогол во 92. минута за победа на Јувентус во пеколот на Фиренца

Јувентус ја совлада Фиорентина со 1:0 во првиот полуфинален дуел од Купот на Италија.

Спектакуларна атмосфера пред 40.000 навивачи го пречека ослабениот великан од Торино на Артемио Франки во Фиренца, а на крајот натпреварот беше решен во 92. минута со нереален автогол на Венути.

Фиорентина од првата минута го нападна Јувентус, доминираа во првото полувреме, но по 45 минути игра немаше голови.

Бонавентура ја имаше најголемата шанса во првото полувреме. Голманот на Јувентус Перин му ја сервираше топката, но тој промаши празен гол.

Уште една добра шанса имаше Џонатан Ајконе, чиј удар отиде веднаш до голот и на одмор замина без голови (0:0).

Во вториот дел Иконе беше најголемата опасност. Во 48. минута овој фудбалер ја погоди стативата, а потоа уште еднаш добро го тестираше Перин.

Првата можност на натпреварот Јувентус ја има преку Влаховиќ, чиј удар не беше прецизен. Српскиот напаѓач беше под жесток удар од навивачите на својот поранешен клуб и не му беше лесно да игра.

Торинскиот тим малку се разбуди во продолжението од натпреварот. Имаа некои обиди, а во 78. минута Куадрадо имаше добра шанса, но не постигна гол.

Во втората минута од судиското надополнување Јувентус доаѓа до победа. Несреќниот Венути ја затресе сопствената мрежа и и донесе победа на Старата дама за конечни 1:0.

Да потсетиме, другото полуфинале меѓу Милан и Интер заврши без гол.