Connect with us

Фудбал

Неверојатната завршница на Силверстон му припадна на Хамилтон, Ботас најголемиот губитник

Едно од најлудите завршници на Ф1 дербито во последните пет или повеќе години беше виден денес на Силверстоун, а во тие околности најсреќен беше Луис Хамилтон кој забележа победата.

Во текот на целата трка, немаше што да укаже на тоа дека ќе гледаме возбудливо финале.

Хамилтон го имаше водството од стартот, а потоа следуваше Ботас, додека Верстапен го задржа третото место.

На два круга пред крајот се чинеше така, но потоа се појавија невидени проблеми за Ботас. Неговата предна лева гума беше истрошена, поради што ја загуби предноста на над 30 секунди што ја имаше над Верстапен. На еден круг пред крајот отиде во боксот и на крајот не освои ниту еден бод.

Веднаш после тоа, истата судбина се случи и на Карлос Саинз во Мекларен. Тој беше петти пред да пукна гумите на неговиот болид и на крајот тој ја заврши трката само на 13. позиција.

На неколку свиоци пред крајот на трката се случи најголемиот шок. Гумата не издржа ниту кај Хамилтон. Зад него во тој момент се наоѓаше Верстапен со околу половина минута заостанување и од неговиот тим му кажаа само преку радиото: Притисни, притисни, притисни … Што во превод би значело „додај гас“.

Сепак, имаше премалку време до крајот на трката и Хамилтон успеа да ја задржи првата позиција и покрај тоа што изгуби околу 20 секунди во последните неколку агли.

Британецот на тој начин ја забележа својата третолигашка победа и остана на лидерската позиција во рангот на возачите. На второто место се најде Верстапен, додека Чарлс Леклерк од Ферари се искачи на подиумот.

Првите десет места ги заокружија Рикиардо, Норис, Окон, Гасли, Албон, Строл и Фетел.

Следната трка е повторно на истата патека за седум дена.

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама
Реклама