Нова катастрофа на Динамо! И Рудеш го „сруши“ новиот хрватски шампион

Новиот хрватски шампион, во четири натпревари по ред остана без победа и потврди дека е во слаба форма.

Динамото со поразот во Рудеш во 35. коло од хрватскиот шампионат ја прослави шампионска титула на. „Модрите“ ја обезбедија титула откако Хајдук и Ријека на вчерашните натпревари ремизираа , а денес тие се поразени во Крањчевиќ 1:0.

Новиот хрватскиот шампион четири натпревари по ред остана без победа и потврди дека во лоша форма. „Модрите“ изгубија од Риека, Локомотив и Рудеш, а ремизираа со Славен Белупо.

Единствениот гол на натпреварот го постигнат Андерсон во 89 минути. Тоа беше единствениот удар на Рудеш на мечот, но доволно за три бода. Динамо има 15 удари, од кои осум во голот, а тоа може да биде мала утеха бидејќи не успеа да постигне гол.

Важен детаљ од натпреварот се случи во 85. минута од натпреварот, кога Гојак направи уште еден жолт картон, па Динамо останал со играчот помалку.

Динамо, ти си следен, порача Рудеш во видеото во пресрет на натпреварот, и покажа дека е сериозен. Новите хрватски шампиони беа пречекани со шпалир пред почетокот на натпреварот, но Рудеш, ослободен од загриженост за опстанокот, не беше дарежлив на теренот.

Динамо во голем дел од натпреварот се закануваше, тие се обидуваат преку Хајровиќ и Гаврановиќ да постигнат гол, но голманот Чондриќ  денес беше одличен.Лошата реализација на крајот им се одмазди на тимот на Никола Јурчевиќ, кој денеска го запиша седмиот пораз сезонава.

Во пресрет на последното коло Динамо е на првата позиција на табелата со 70 бодови, на второто место е Ријека која има три бода помалку, но и послаб меѓусебен сооднос, додека Хајдук е на третото место со 66 поени. На последните две места се Истра 1961 и Цибалија со 26 поени. Во последниот коло, Истра ќе биде домаќин на Рудеш, додека Цибалија ќе му гостува на Локомотива.