Connect with us

Фудбал

Педри преговараше за нов договор со најголемата клаузула во историјата

Младиот играч за врска на Барселона, Педри (18) ги договори сите услови за потпишување нов договор со каталонскиот клуб.

Педри, кој ќе го прослави својот 19 -ти роденден за нешто повеќе од еден месец, се согласи да соработува до јуни 2026 година.

Официјалната потврда за овој договор ќе биде објавена за неколку дена и Барселона заврши одлична работа за да го задржи младиот играч од средниот ред.

За новиот договор е поставена најголемата клаузула за обесштетување во историјата на каталонскиот клуб, а оној што го сака Педри би требало да плати обештетување од една милијарда евра.

Педри стана член на Барселона во 2020 година. Тој пристигна од Лас Палмас каде ја започна својата кариера и неговото доведување се покажа како вистински потег.

Младиот играч од средниот ред веќе е меѓу најдобрите играчи од средниот ред во светот, и тој одигра 56 пати за каталонскиот гигант и постигна четири гола.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Pedri González (@pedrigonzalez)

Педри е веќе незаменлив член на шпанската репрезентација, за која собра 10 настапи.

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама