Connect with us

Фудбал

Прва победа за Бурнемут во новата сезона од Премиер лигата

Објавено:

Фудбалерите на Бурнемут ја постигнаа првата победа во новата сезона од Премиер лигата, откако синоќа на „отворањето“ на 5. коло како домаќини го совладаа Брајтон со 2:1.

До првите бодови Бурнемут стигна со пресврт, бидејќи противникот поведе во 55. минута преку Сали Марч.

Човекот на пресврт беше Џордан Ајб, кој во игра влезе во 65. минута и асистираше на постигнувањето на двата гола. Во 67. минута стрелец беше Ендрју Шурман, а во 73. минута Џермејн Дефо.

Бурнемут сега е во групата на екипи со три бодови заедно со Лестер и Вест Хем, додека без бод е Кристал Палас. Брајтон со четири бодови остана на 14. место на табелата.

Попладнево се играат уште седум натпревари од 5. коло, а последните два дуели на програмата се утре.

Advertisement
Реклама
Реклама

Facebook

Реклама
Реклама