Connect with us

Ракомет

Раул и Штербик меѓу најдобрите во изборот на тренерите од ЛШ

На почетокот на новата сезона во ЕХФ Лигата на шампионите, ЕХФ побара сите тренери на екипите што се натпреваруваат во елитното натпреварување да го изберат идеалниот тим и најдобриот тренер. Меѓу најдобрите се најдоа двајца вардарци, тренерот Раул Гонзалес и голманот Арпад Штербик.

Во идеалниот тим покрај Штербик се четворица ракометари од ПСЖ и по еден од Веспрем и Кјелце.

Секој тренер гласаше за секоја позиција во тимот и при тоа не смееше да гласа за играчи од својата екипа.

Идеален тим во избор на тренерите на екипите од ЛШ:

Голман: Арпад Штербик (Вардар)
Лево крило: Уве Генсхајмер (ПСЖ)
Лев бек: Микел Хансен (ПСЖ)
Среден бек: Никола Карабатиќ (ПСЖ)
Десен бек: Ласло Наѓ
Десно крило: Лук Абало (ПСЖ)
Пивотмен: Јулен Агинагалде (Киелце)
Тренер: Раул Гонзалес (Вардар).

Во конкуренција на сали СЦ „Јане Сандански“ се најде на третото место по критериумот најдобра атмосфера.

Реклама

Facebook

Реклама