Рекордот на Халанд го собори 20-годишниот Хрват кој има откупна клаузула од само 2,4 милиони евра

Одличниот хрватски напаѓач Марин Љубичиќ постигна четири гола во третото коло од австриската Бундес лига.

ЛАСК Линц на Љубичиќ го декласираше Волфсбергер на гости, резултатот на полувремето беше 0:4, а 20-годишниот хрватски напаѓач ја затресе мрежата во првата, 20. и 37. минута. Четвртиот гол го постигна во 57. минута, а две минути подоцна беше заменет.

На овој начин Љубичиќ продолжи со феноменални игри на почетокот на позајмицата во ЛАСК. Во првиот натпревар за ЛАСК, тој постигна хет-трик во Купот, по што постигна по еден гол во првото и второто коло од првенството, а во третото постигна дури четири.

Со шест гола убедливо е најдобар стрелец во австриската Бундес лига. Интересно е што во ЛАСК дојде на позајмица од Хајдук. Договорена е и откупна клаузула според која Австријците можат да го купат играчот за 2,4 милиони евра.

На почетокот на сезоната 2019/20. се зборуваше за Ерлинг Халанд, кој постигна шест гола во првите четири кола од австриската Бундес лига, но сега Љубичиќ го собори неговиот рекорд.

Љубичиќ со овие бројки го израмни извонредниот успех што го постигнаа само двајца играчи во минатото. Само Тибор Ниласи (Австрија, Виена, 1983) и Оливер Биерхоф (Австрија, Салцбург, 1990) постигнаа шест гола во првите три кола.

Не е ни чудо што Љубичиќ брзо беше споредуван со Халанд, кој исто така кариерата ја изгради во Австрија. По одличниот прв дел од сезоната 2019/20, кој го заврши со 16 гола на 14 натпревари, на почетокот на јануари 2020 година се пресели во Борусија Дортмунд за 20 милиони евра, за летово да потпише за Манчестер Сити.

Стручниот штаб на ЛАСК Линц верува дека младиот Хрват ќе ја продолжи победничката серија и во наредните недели. Клубот веќе е речиси убеден дека ќе ја активира клаузулата во неговиот договор по завршувањето на сезоната и веднаш може да биде во искушение да заработи од играчот кој го имаше еден од најдобрите стартови во австриската Бундес лига во последните децении.

Љубичиќ претходно забележа 44 настапи како играч на Хајдук и постигна девет гола, а има пет настапи со еден гол за хрватската репрезентација до 21 година. Нема сомнеж дека наскоро ќе дебитира за сениорската селекција на Хрватска и дека е играч со голема иднина пред себе.