Реми во Ајндховен, домашните се спасија со сомнителен пенал

ПСВ и Борусија Дортмунд одиграа 1:1 во Ајндховен во првиот натпревар од осминафиналето на Лигата на шампионите. Германците поведоа во 24. минута со убавиот гол на Дониел Мален, а ПСВ избегна пораз со голот на Луук Де Јонг во 56. минута од многу сомнителен пенал. Реваншот се игра за три недели во Дортмунд.

ПСВ доста добро го отвори натпреварот и иако не успеа да создаде вистинска шанса, доминираше од првата минута. Првата шанса на мечот домаќините ја имаа во 16. минута, кога Де Јонг од прва брилијантно го совлада Тилман, кој шутираше од прва, но топката помина само покрај стативата.

Како одминуваше полувремето, гостите почнаа да се будат, а потоа поведоа во 24. минута по одличен потег. По овие брзи додавања, поранешниот играч на ПСВ, Дониел Мален, го издржа дуелот со Дест, а потоа со одличен удар му донесе водство на својот тим од 0:1.

ПСВ можеше да израмни кон крајот на полувремето. Најпрво во 37. минута Бакајоко шутираше многу лошо во чиста шанса, а две минути подоцна Мајер одлично одбрани од добар удар на Саибари од десната страна.

Холанѓаните дојдоа до реми од многу сомнителен пенал во 56. минута. Со лизгачки старт, Хумелс ја шутна топката пред Тилман, а потоа го закачи играчот на ПСВ. Српскиот судија Јовановиќ го досуди пеналот, но на изненадување на сите ВАР не го повика да го погледне видеото. Луук Де Јонг рутински го изведе пеналот.

Во 72. минута Волф итро шутираше со пета по центаршутот на Маатсен, но Бенитез изведе во корнер, а најдобрата шанса за пресврт домаќините ја имаа во 81. минута Дест го проби Рајерсон и силно биеше во блискиот агол, но Мајер беше добро поставен.