Рома го совлада Удинезе

Екипата на Рома го победи Удинезе со 3:1 пред своите навивачи на римскиот Олимпико во претпоследниот натпревар од неделната програма од 13. коло на италијанската Серија А. Џанлука Манчини ја доведе Рома во водство во 20. минута по асистенција на Дибала. Флоријан Тавин израмни во 57. минута, за избраниците на Жозе Мурињо да дојдат до трите бода на крајот од мечот. Дибала погоди во 81. минута по одличната акција и асистенција на Ромелу Лукаку. Конечните 3:1 ги постави Стефан Ел Шарави во 90. минута.

Рома со 21 бод се искачи на петтото место, искористувајќи ги поразите од Аталанта и Фиорентина, кои останаа на 20 бодови. Удинезе е на 16. позиција со 11 бодови. Фудбалерите на Сасуоло победија од Емполи каде со 4:3 ја совладаа истоимената домашна екипа.

Капуто го доведе Емполи во водство во 3. минута од пенал, а потоа Сасуоло поведе со головите на Пинамонти (9) и Матеус Хенрике (20), а Фацини (25) погоди за 2:2 на полувремето.

Берарди му донесе предност на Сасуоло од пенал (66), Коваленко израмни на 3:3 во 86. минута, а Берарди со својот втор гол ги обезбеди сите три бода на гостите (90+2).