Сенегал последен полуфиналист на Африканскиот куп на нации

Последниот дуел од четвртфиналето на Африканскиот куп на нации го одиграа Сенегал и Екваторијална Гвинеја.

Сенегалците во овој дуел влегоа како фаворити и го оправдаа тоа на теренот, славејќи со резултат 3:1, иако Екваторијална Гвинеја пружи многу добар отпор.

Првиот гол за сенегалците дојде во 28. минута од натпреварот. Добра акција, Мане асистираше, а Дидехиу погоди за 1:0.

После тоа Мане имаше можност да зголеми но остана 1:0. Се обидоа и фудбалерите на Екваторијална Гвинеја, но на одмор заминаа со минимално сенегалско раководство.

На почетокот на вториот дел Екваторијална Гвинеја заигра поофанзивно, а наградата за тоа дојде во 57. минута кога Бујла со додавање на Ганет кој израмни на 1:1.

Искусниот Кујате во 68. минута најдобро се снајде во шеснаесетникот на Екваторијална Гвинеја и погоди за 2:1 и ново водство на Сенегал. Се играше 79. минута кога Мане имаше одлично додавање и го ангажираше Сара, кој рутински погоди за 3:1.

До крајот на натпреварот немаше резултатска промена и Сенегал избори пласман во полуфиналето на Африканскиот куп на нации каде ги очекува селекцијата на Буркина Фасо.

Втората полуфинална двојка ја сочинуваат домаќинот Камерун и селекцијата на Египет, која денеска по продолженијата го елиминираше Мароко, предводена од нашиот Вахид Халилхоџиќ.