Поврзи се со нас

Вистински дерби меч одиграа вечерва Реал Мадрид и Интер, кој на крајот заврши со победа на „Кралевите“ од 3:0.  Реал постигна два гола набрзина преку Бензема во 25-та и Рамос во 33-та минута.

Но, Интер врати во 35-та преку Лаутаро Мартинез. Во второто полувреме целосна доминација на Интер, која вроди со плод во 68-ма минута кога Перишиќ на асистенција на Мартинез израми на 2:2.

Веднаш потоа две големи шанси на гостите од Милано, но Мартинез и Перишиќ не погодија од добри прилики. Потоа „казната“стигна по една контра кога Родриго погоди за конечни 3:2.

Овие две екипи повторно ќе се сретнат на 25-ти ноември во Милано, а тоа ќе биде последна шанса за Интер за место кое носи пласман во нокаут фазата.

На вториот меч од оваа група Менхенгладбах со убедливи 6:0 славеше на гостувањето кај Шахтјор. Токму германскиот тим е лидер на табелата со 5 бодови, следува Реал Мадрид со 4, исто колку и Шахтјор, а Интер е последен со само два бода.