На натпреварот Спартак и Раднички е досуден веројатно најсмешниот пенал во оваа сезона, за домашната екипа од Суботица.

Се играше 77. минута кога судијата Срѓан Обрадовиќ досуди втора казна за Спартак тврдејќи дека топката удри во раката на дефанзивецот на Раднички Ендрју Мијаиловиќ.

Сепак, снимките покажаа дека топката не беше ни блиску до раката на дефанзивецот на Раднички, кој очигледно беше драстично оштетен.

Меѓутоа, Спартак ја обезбедил најмалку четвртата позиција на табелата со оваа победа (2:0), а двата голови ги постигна Немања Николиќ од пенали. Гостите од Ниш беа во 49. Минута останаа со играч помалку, бидејќи Павков заработил две жолти картони за само една минута.

Ова беше директен судир меѓу тимовите кои се борат за пласман во Европа, па судиските грешки на сметка на Раднички прераснаа во уште поголема неправда.