Поврзи се со нас

Фудбал

Волкот се врати дома!

Саутемптон го донесе своето најскапо засилување ова лето на последниот ден од преодниот рок, или подобро да се каже во последниот час, но сепак е таму и се вика Тео Волкот!

-текстот продолжува по рекламата-

Интересно, Волкот ги направи своите први фудбалски чекори во клубот од стадионот Сент Мери, а сега се враќа дома по цели 16 години.

Брзоногиот Англичанец не го криеше својот ентузијазам, бидејќи неговите први зборови по пристигнувањето беа „Можев да плачам од среќа“, што зборува многу. Во случај да ги задоволи челниците на „светците“ тие ќе му понудат нов договор, во спротивно тој ќе биде вратен во Евертон.

-текстот продолжува по рекламите-

Интересно, Евертон и Саутемптон ќе ја делат исплатата на неговата плата од Гудисон, што е 11.000 евра. Саутемптон ќе плати помал дел од овие пари, но исто така ќе му даде на Волкот одредени бонуси засновани врз индивидуални и клупски успеси.

31-годишниот крилен напаѓач одигра 397 натпревари за Арсенал и постигна 108 голови, додека забележа 47 настапи за репрезентацијата на Англија. Вистина, тој го направи својот последен настап за Горди Албион уште во 2016 година на пријателскиот натпревар против Шпанија. Тој го носеше дресот на Евертон на 77 натпревари на кои постигна само осум погодоци.

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама
Реклама