Арсенал со пресврт до, во Англија „фрчеа“ црвени картони

Доста возбудливи беа денешните натпреварит од третото коло од англиската Премиер лига.

Арсенал со пресврт дојде до победа над Вест Хем (3:1). Гостите дојдоа први до водство во 25. минута од натпреварот со голот на Арнаутовиќ, но само пет минути подоцна Монреал изедначи на 1:1

Во продолжението от натпреварот Арсенал со автоголот на Диопа доаѓа до водство и победа после два порази. Победата ја потврди Велбек со голот во судиското продолжение по асистенцијата на Белерин.

На средбата помеѓу Бурнамут и Евертон заврши нерешено (2:2), но имаше и две исклучувања. Ричарлисон направи глупост во 41. минута и доби директен црвен картон, но во продолжението и со играч помалку гостите сепак стигнаа до водство од 2:0.

Потоа Смит од Бурнамут беше исклучен, но со головите на Кинг во 75. и Аке во 79. минута го враќа домашниот тим во живот и со бод го завршуваат натпреварот.

Мрежите не се тресеа на дуелот Хедерсбилд и Кардиф, додека Лестер со пресврт дојде до победа над Саутемптон (2:1). и на двата натпревари имаше по едно исклучување.