Connect with us

Фудбал

Човекот на кој му се восхитуваше и славниот Роналдињо: „Топката го правеше она што тој го сакаше“

Бразилецот Роналдињо е еден од најдобрите фудбалери кои некогаш се појавиле.

Неговата мајсторија на теренот засекогаш ќе се памети, а интересно е што Роналдињо остана импресиониран од она што го направи легендарниот Џеј Џеј Окоча на теренот.

Двојката играше заедно во ПСЖ. Окоча играше за парижаните од 1998 до 2002 година, додека Роналдињо пристигна во 2001 година и остана две сезони на Паркот на принцовите.

Роналдињо беше импресиониран од она што славниот Нигериец го направи со топката.

„Џеј Џеј Окоча. Каков играч. Топката го слушаше тој човек“, рече Роналдињо и продолжи:

„На тренинзите сите ќе застанеме и ќе ги гледаме неговите ремек-дела“.

Роналдињо смета дека Окоча згрешил со заминувањето во Англија.

„Беше премногу излуден со заминувањето во Англија. Не ми се допадна неговата одлука. Да заминеше во Италија или Шпанија, можеше без проблем да ги искористи своите вештини. Можев да играм за големи тимови во Ла Лига и Серија А. Таму сакаа такви играчи, но не во Англија“, изјави Роналдињо.

Окоча ја започна својата европска кариера во Борусија Нојнкирхен во Германија, а потоа играше и за Ајнтрахт, Фенербахче, Болтон Катар СЦ и Хал Сити.

Реклама

Facebook

Реклама