Connect with us

Фудбал

Диего Марадона е погребан без срце, навивачите се обиделе да го украдат пред погребот

Во четврток ќе се наврши точно една година од смртта на еден од најдобрите играчи на сите времиња, Диего Марадона.

Марадона почина на 25 ноември минатата година во својот дом во Буенос Аирес, а на крајот беше утврдено дека легендарниот фудбалер починал поради последици од срцев удар.

Набргу потоа започна истрага за лекарите кои требаше да се грижат за Марадона. Тој имаше операција на хематом на мозокот неколку недели пред неговата смрт и успешно се опорави.

Кога беше пуштен на домашно лекување, тим од лекари требаше да се грижи за него, но тие не го направија тоа како што треба. Се верува дека тие се одговорни за неговата смрт бидејќи било очигледно дека можеле да го спасат со навремена реакција.

Во фокусот деновиве е доктор Нелсон Кастро, кој неодамна ја објави книгата „Здравјето на Диего: вистинска приказна“. Тој откри многу детали од животот на Марадона, но и што се случило кога тој починал.

Познато е дека Марадона имал многу поголемо срце отколку што е обично, но неверојатно е дека пред погребот група луѓе се обиделе да му го украдат срцето.

„Вистина е дека неговото срце тежело половина килограм, а обично тежи околу 300 грама. Имал големо срце, срце на спортист, но имал и срцева мана“, открил Кастро и додал.

„Група навивачи на Гимназијата имаа план да му го украдат срцето. Не успеаја да го сторат тоа затоа што беше откриено и мораа да се откажат. Диего беше погребан без срце затоа што беше извадено да се проучува и да се утврди точната причина за неговата смрт“.

Реклама

Facebook

Реклама